Camioane IVECO de curse în FIA ETRC 2019
Home Vehicule speciale Camioane IVECO de curse în FIA ETRC 2019
Vehicule speciale

63

Patru camioane IVECO de curse vor participa în ediția 2019 a FIA European Truck Racing Championship. Compania italiană va fi sponsorul principal al echipei ”Die Bullen von IVECO”, câștigătoarea titlurilor de anul trecut.”Die Bullen von IVECO” este un parteneriat între echipele Schwabentruck și Hahn. Producătorul italian va susține cele două echipe cu două camioane IVECO de curse. Modelul Stralis 440 E 56 XP-R are doar 5,3 tone și este echipat cu același motor IVECO Cursor 13, dar într-o versiune de 1.180 CP. Aceste camioane IVECO de curse sunt special proiectate și echipate pentru a atinge cât mai repede 160 km/h, viteza maximă permisă în FIA ETRC.

Germanca Steffi Halm, singura femeie pilot din FIA ETRC, va conduce pentru al doilea an consecutiv echipa Schwabentruck. Ea speră să își îmbunătățească performanța de anul trecut, când s-a impus în competiția echipelor, dar a terminat pe locul 6 la individual.

Team Hahn va fi reprezentată de Jochen Hahn, care a dominat ediția 2018 la volanul unui IVECO Stralis: a câștigat 12 din cele 32 de curse și a terminat cu un avans de 121 de puncte față de al doilea clasat.

Compania IVECO va mai fi reprezentată de alte două echipe: Reinert Racing, ocupanta locului doi în clasamentul din 2018, și Don’t Touch Racing, care va participa pentru a doua oară la competiție.

Prima dintre cele opt runde ale ediției 2019 va avea loc în acest week-end, la Misano (Italia). În fiecare zi de sâmbătă și duminică vor avea loc calificări, o cursă principală și una secundară. La cursa secundară se califică primele 10 camioane clasate în cursa principală, dar primele 8 iau startul în ordine inversă.