Advertisement

Dakar 2018
Home Vehicule speciale Dakar 2018: Iveco și Kamaz își împart victoriile
Vehicule speciale

Dakar 2018: Iveco și Kamaz își împart victoriile

410

Ton van Genugten (Iveco) și Dmitri Sotnikov (Kamaz) s-au impus în etapele a 7-a și a 8-a din Raliul Dakar 2018. Van Genugten a fost cel mai rapid în etapa a șaptea, disputată între La Paz și Uyuni, cu o probă specială de 369 km. A doua zi, Sotnikov a terminat primul în etapa a opta, între Uyuni și Tupiza, cu o probă specială cronometrată de 381 km.

În ambele etape, pe locul secund a sosit argentinianul Federico Villagra (Iveco), care a redus diferența în clasamentul general la puțin peste 45 de minute. Cele mai multe șanse la câștigarea raliului le are în continuare Eduard Nikolaev (Kamaz), care a început să meargă la siguranță, dar nu a pierdut prea mult timp față de Villagra.

Etapa a noua a Dakar 2018 trebuia să se dispute la noapte, între Tupiza și Salta, un traseu montan care pleca de la peste 4.000 metri altitudine, cobora până la aproape 3.000 și se încheia, după numeroase urcări și coborâri, la 3.600 de metri. Organizatorii au fost nevoiți însă să anuleze etapa, deoarece echipele de asistență nu au putut repara vehiculele din cauza condițiilor meteo. Astfel, mașinile se vor îndrepta spre Salta pe șosea. Raliul se va relua mâine seară, cu etapa a 10-a, între Salta și Belén.

Clasament Etapa 7
1. Ton van Genugten (Iveco) 4h10m40s
2. Federico Villagra (Iveco) + 2m01s
3. Eduard Nikolaev (Kamaz) + 4m54s
4. Martin Kolomy (Tatra) + 5m49s
5. Martin Macik (LIAZ) + 6m11s

Clasament Etapa 8
1. Dmitri Sotnikov (Kamaz) 4h23m32s
2. Federico Villagra (Iveco) + 5m11s
3. Airat Mardeev (Kamaz) + 6m28s
4. Eduard Nikolaev (Kamaz) + 8m33s
5. Martin Kolomy (Tatra) + 12m11s

Clasament general după Etapa 8
1. Eduard Nikolaev (Kamaz) 28h15m06s
2. Federico Villagra (Iveco) + 46m25s
3. Martin Macik (LIAZ) + 3h29m25s
4. Siarhei Viazovici (MAZ) + 3h59m35s
5. Airat Mardeev (Kamaz) + 4h23m20s

Rezultatele anterioare din Dakar 2018 le puteți găsi aici.

Comentați?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole similare

Caterpillar
NoutatiVehicule speciale

Caterpillar Inc. preia activele Monarch Tractor după colapsul startup-ului

Startup-ul american Monarch Tractor, cunoscut pentru dezvoltarea de tractoare electrice autonome destinate...

Komatsu
NoutatiVehicule speciale

Komatsu Ltd. lansează global excavatorul electric gigant PC9000-12

Komatsu aduce pe piața globală cel mai mare excavator hidraulic din istoria...

DAF
NoutatiVehicule speciale

Camion militar 6×6 de la DAF, Tatra și VDL

DAF, Tatra și VDL au prezentat un camion militar 6×6 unic la...

Kia
NoutatiVehicule speciale

Kia promovează un robot autonom pentru stingerea incendiilor

Kia a lansat o campanie video de prezentare a unui  robot de...