Home Vehicule speciale Start excelent pentru Iveco în European Truck Racing Championship
Vehicule speciale

Start excelent pentru Iveco în European Truck Racing Championship

48

Echipa The Bullen of IVECO Magirus (formată din Hahn Racing şi Team Schwabentruck) a obţinut cele mai multe puncte în prima etapă a ediţiei 2018 European Truck Racing Championship, care a avut loc în Italia, la Misano.

După această etapă, camioanele Iveco ocupă primele două locuri la general, prin Jochen Hahn (50 de puncte) şi Steffi Halm (34), dar şi locul 1 în clasamentul pe echipe.

Jochen Hahn a obţinut primul pole-position al anului, dar şi prima victorie a sezonului, deşi cursa a fost restartată după ce un camion a luat foc. Hahn s-a impus şi în a doua cursă principală, urmat de Halm. “Este un început bun de an. Nu a fost uşor, deoarece Albacete a pus o mare presiune pe noi. Este frumos să câştigăm acasă la Iveco şi cred că echipa poate fi foarte mulţumită de această cursă”, a declarat la final Jochen Hahn

Următorul Grand Prix din FIA European Truck Racing Championship 2018 va avea loc pe circuitul maghiar Hungaroring, pe 16-17 iunie.