Advertisement

Home Noutati Amenzi mai mari pentru şoferii fără rovinietă
Noutati

Amenzi mai mari pentru şoferii fără rovinietă

407

A fost actualizat cuantumul amenzilor contravenţionale aplicabile în cazul șoferilor care circulă fără rovinietă valabilă. Executivul a aprobat proiectul de lege pentru modificarea anexei nr. 2 la OG 15/2002. 

„Din anul 2010 până în prezent cuantumul amenzilor a rămas la acelaşi nivel. În acest timp, cuantumul tarifului de utilizare a reţelei de drumuri naţionale din România exprimat în lei a crescut cu aproape 20%. Astfel, valoarea amenzilor contravenţionale s-a calculat ca fiind de două ori tariful anual de utilizare a reţelei de drumuri naţionale din România, pentru amenda minimă. Și de patru ori tariful anual de utilizare a reţelei de drumuri naţionale din România, pentru amenda maximă”, se arată în comunicat.

Sursa citată precizează că amenda stabilită prin procesul verbal de constatare a contravenţiei poate fi achitată la jumătate din minimul acesteia prevăzut de lege, în termen de 15 zile de la comunicare.

„Propunerea de modificare a cadrului legal actual este justificată de faptul că numărul contravenţiilor aplicate pentru circulaţia fără achitarea tarifului de utilizare a reţelei de drumuri naţionale din România (rovinietă) a crescut foarte mult în ultimii ani (734.143 PVCC aplicate în anul 2021 prin intermediul punctelor fixe şi mobile de control faţă de 357.531 aplicate în anul 2015). Tariful de utilizare pe reţeaua de drumuri naţionale din România se aplică în conformitate cu prevederile Ordonanţei Guvernului nr. 15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare şi a tarifului de trecere pe reţeaua de drumuri naţionale din România, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 424/2002, cu modificările şi completările ulterioare”, se mai menţionează în comunicat.

Tipul autovehiculului Amendă minimă lipsă rovinietă (lei) Amendă maximă lipsă rovinietă (lei)
Autoturisme 275 550
Vehicule de transport marfă cu MTMA mai mică sau egală cu 3,5 t 950 1.900
Vehicule de transport marfă cu MTMA mai mare de 3,5 t și mai mică sau egală cu 7,5 t 3.100 6.200
Vehicule de transport marfă cu MTMA mai mare de 7,5 t și mai mică decât 12 t 5.500 11.000
Vehicule de transport marfă cu MTMA mai mare sau egală cu 12 t, cu maximum 3 axe (inclusiv) 7.100 14.200
Vehicule de transport marfă cu MTMA mai mare sau egală cu 12 t, cu minimum 4 axe (inclusiv) 11.900 23.800
Vehicule de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune (inclusiv şoferul) și maximum 23 de locuri pe scaune (inclusiv şoferul) 3.100 6.200

Comentați?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole similare

Eurowag
NoutatiServicii

Eurowag, la 30 de ani

În ultimii 30 de ani, Eurowag a evoluat alături de o industrie...

control
NoutatiRutierTransportatori

Autoutilitarele la control! Amenzi de peste 460.000 de lei

Poliţia Locală a Municipiului Bucureşti a verificat, în ultima lună, aproape 400...

camion
CamioaneNoutati

Proiect special: ocolul lumii cu un camion electric

Transportul greu electric intră într-o nouă etapă de maturizare, iar Mercedes-Benz Trucks...

Daimler Truck
CamioaneNoutati

Daimler Truck se extinde în Marea Britanie

Daimler Truck își continuă extinderea strategică a centrelor de retail și service...