Advertisement

Home Transportatori Aerian Aeroportul Otopeni va fi modernizat
AerianNoutati

Aeroportul Otopeni va fi modernizat

466

Aeroportul Otopeni va fi modernizat cu 112, 42 milioane de lei. Compania Naţională Aeroporturi Bucureşti (CNAB) anunţă că a fost emis ordinul de începere a lucrărilor. Acestea vizează modernizarea terminalelor şi a corpurilor de clădire existente la Aeroportul Otopeni.

„Ca urmare a aprobării proiectului tehnic „Modernizarea terminalelor şi a corpurilor de clădire existente la AIHCB”, Compania Naţională Aeroporturi Bucureşti a transmis astăzi, 16 mai, ordinul de începere a lucrărilor. Investiţia se va derula pe o perioadă de 30 de luni, iar contractul are o valoare totală de 112.421.921,98 lei, sursa de finanţare fiind fondurile proprii ale Companiei Naţionale Aeroporturi Bucureşti”, informează compania.

Antreprenorul lucrărilor este asocierea UTI Construction and Facility Management SA – Somet SA – Re-Act Now Architecture SRL.

Având în vedere tipul lucrărilor (cum ar fi decopertări ale pardoselii, tavanelor, stâlpilor), este posibil să apară momente în care pasagerii să resimtă un anumit disconfort atunci când vor tranzita zonele în care se efectuează lucrările de modernizare.

Execuţia lucrărilor se va realiza etapizat, astfel încât fluxurile de pasageri să fie operaţionale, iar disconfortul pasagerilor să fie unul acceptabil.

Unul dintre obiective vizează schimbarea şi modernizarea sistemului centralizat de ventilaţie-climatizare. Proiectul prevede înlocuirea echipamentelor de ventilare şi climatizare, înlocuirea serverului de gestionare a echipamentelor şi realizarea unui sistem modern de comandă, control automat şi achiziţii de date.

De asemenea, vor fi modernizate instalaţiile electrice din aeroport. Proiectul prevede modernizarea iluminatului terminalelor şi corpurilor de clădire, urmând a fi instalate corpuri de iluminat LED, ceea ce va determina o importantă reducere a consumului de energie electrică. Totodată, va fi suplimentat numărul de prize de alimentare pentru dispozitivele pasagerilor.

Comentați?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole similare

Otokar
NoutatiVehicule speciale

Otokar prezintă primul Cobra II fabricat în România

Otokar marchează o etapă importantă în producția europeană de sisteme terestre și...

Vorarlberg
LogisticăNoutati

Gebrüder Weiss deschide Centrul Logistic și IT Vorarlberg

Printr-un moment simbolic de „apăsare a butonului”, CEO-ul Gebrüder Weiss, Wolfram Senger-Weiss,...

camion
CamioaneNoutati

Camion de instruire a șoferilor de generație următoare

Transformarea transportului rutier de mărfuri continuă să prindă avânt: prin adăugarea unui...

Amazon
LogisticăNoutati

„Amazon Now” promite comenzi în 30 de minute

Lansarea noului serviciu „Amazon Now” de către Amazon reprezintă mai mult decât...