Compania aeriană de transport marfă din Alaska, Ryan Air, a plasat o comandă pentru aeronavele electrice Alia de la Beta Technologies și s-a angajat să instaleze până la zece stații de încărcare Charge Cube. Aeronava electrică va fi utilizată în regiunile îndepărtate ale celui mai nordic stat din SUA.
Potrivit Ryan Air, aceasta deservește peste 70 de comunități rurale din Alaska, multe dintre acestea fiind inaccesibile pe șosea și depind de transportul aerian pentru aprovizionare. Transportatorul intenționează să utilizeze Alia CTOL (decolare și aterizare convenționale) pentru a livra alimente, medicamente și alte bunuri esențiale.
Aeronava este proiectată să transporte până la 500 kg de marfă și este capabilă să opereze conform regulilor de zbor instrumental și în condiții de îngheț cunoscute, caracteristici esențiale pentru operațiuni în siguranță în condițiile meteorologice severe din Alaska.
Alia CTOL folosește un motor electric H500A brevetat, cuplat cu elice Hartzell proiectate pentru propulsie electrică și hibrid-electrică. Cu o anvergură a aripilor de 15 metri, aeronava atinge o autonomie demonstrată de 336 de mile marine (aproximativ 622 de kilometri) și o viteză maximă de 153 de noduri (aproximativ 285 km/h). Sistemul său de baterii permite încărcarea până la 98% în mai puțin de o oră și este conceput pentru aplicații de tip „a doua viață”.
Pentru a sprijini operațiunile, Ryan Air va introduce până la zece cuburi de încărcare Beta în locații cheie. Aceste stații integrează stocarea energiei și sunt compatibile nu numai cu aeronavele Beta, ci și cu alte aeronave electrice și vehicule terestre, inclusiv autobuze și camioane. Această abordare are scopul de a reduce cererea de energie din rețelele locale, multe dintre acestea din Alaska rurală continuând să se bazeze pe generarea de energie diesel.
Beta Technologies este o companie de aviație cu sediul în SUA , specializată în fabricarea de aeronave pur electrice – modele cu decolare și aterizare verticală (VTOL) și modele cu decolare și aterizare convențională (CTOL). Avioanele sale sunt utilizate și în Europa, și anume în Norvegia și Danemarca .
Comentați?